Preskočite na glavni sadržaj

Zašto usluga upravljanja farmakoterapijom?

Trenutna istraživanja pokazuju da je potrošnja lijekova po pacijentu sve veća što često rezultira terapijskim problemima koji se odražavaju povećanjem trajanja i intenziteta bolničkog liječenja, broja prijema pacijenata u bolnicu i hitnu službu, smrtnosti te neuspjehom u liječenju. Složenosti ove problematike dodatno pridonose sve kompleksniji terapijski režimi kao i starenje populacije zbog kojih je teško postići odgovarajuće kliničke ishode. Iz navedenog proizlazi da u društvu postoji potreba za stručnim i educiranim zdravstvenim djelatnikom koji bi mogao adresirati spomenute probleme te doprinijeti poboljšanju kliničkih ishoda smanjenjem neracionalne primjene lijekova.
Promatrajući smanjenje troškova kroničnih bolesti u zdravstvenom sustavu, najveće uštede postignute su prevencijom nastanka ili progresije medicinskih stanja. S obzirom da je i polifarmacija uzrok sve većih troškova za zdravstvo, a i za samog pacijenta, farmaceuti imaju ključnu ulogu u identifikaciji i rješavanju terapijskih problema te optimizaciji terapije što ima pozitivan utjecaj na smanjenje financijske opterećenosti zdravstvenog sustava, a u konačnici i pacijenata. Štoviše, farmaceut je zdravstveni radnik koji ima ključnu ulogu u poznavanju djelovanja, ne samo lijekova, već i brojnih dodataka prehrani koje pacijenti uzimaju samostalno i obično bez konzultacija sa zdravstvenim djelatnicima te kao takav može adresirati spomenute probleme neracionalne polifarmacije usklađivanjem i prilagođavanjem terapije.
 
Kako bi se ostvarili očekivani terapijski ishodi i poboljšala kvaliteta života pacijenata, vrlo je važno pacijentu pristupiti sveobuhvatno na način da se provjeri cjelokupna terapija za sve komorbiditete od kojih boluje, te potom po potrebi uskladi sukladno smjernicama i kliničkoj praksi. Ovakav holistički pristup ključna je sastavnica usluge upravljanja farmakoterapijom.

O nama

Pretraživanje

Vrh