Preskočite na glavni sadržaj

Implementacija usluge upravljanja farmakoterapijom na razini PZZ

Vrijednost ove usluge kao i važnost farmaceuta kao ravnopravnog člana multidisciplinarnog tima prepoznali su prethodna ravnateljica DZZC-a, izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med. i voditelj obiteljske medicine Ino Protrka, dr. med. davanjem podrške otvaranju prvog Farmakoterapijskog savjetovališta (Runjaninova 4) u siječnju 2018. godine, a njenu potpunu implementaciju i realizaciju podržao je sadašnji ravnatelj DZZC-a, specijalist obiteljske medicine Ino Protrka, dr. med., pokretanjem drugog Farmakoterapijskog savjetovališta u sklopu Dijabetološkog centra DZZC, Siget (studeni 2022.). Promjenom sistematizacije radnih mjesta zaposlena su prva dva i trenutno jedina farmaceuta u Republici Hrvatskoj koji kao primarnu ljekarničku djelatnost pružaju uslugu upravljanja farmakoterapijom u punom radnom vremenu (Helena Orehovački, mag. pharm. i Lucija Ana Bićanić, mag. pharm.).
 
Otvaranjem drugog po redu Farmakoterapijskog savjetovališta u Novom Zagrebu, DZZC, kao najveći dom zdravlja u Hrvatskoj, omogućio je još lakšu dostupnost novog modela skrbi svojim pacijentima, ali i svim ostalim pacijentima u Hrvatskoj. Naime, iako je osobni dolazak pacijenata u Savjetovalište najpoželjniji, konzultacije se za pacijente koji nisu u mogućnosti doći na savjetovanje mogu vršiti elektronskim (putem e-maila/platformi za online sastanke) ili telefonskim putem, a dodatno se u suradnji s patronažnim sestrama i članovima palijativnog tima odlazi na teren gdje se pomaže u optimizaciji terapije najpotrebitijih. Budući  da se u nadležnosti DZZC-a nalazi pet domova za starije, od listopada 2023. opseg rada zaposlenica Farmakoterapijskog savjetovališta obuhvaća i reviziju terapije štićenika doma za starije osobe. 
 
Budući da je riječ o novoj praksi u okviru zdravstvenog sustava s kojom još u potpunosti nisu upoznati ni liječnici niti pacijenti, bilo je potrebno uložiti velike napore u njeno uspostavljanje i promicanje. Sustav naručivanja pacijenata, dokumentiranje procesa rada, pristup kliničkim podacima pacijenata, kao i kanali komunikacije s liječnicima obiteljske medicine stavke su na kojima se intenzivno radilo kako bi se omogućila njena implementacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a treba ih nastaviti unaprjeđivati s ciljem širenja ove usluge na ostala radilišta DZZC-a kao i na ostale zdravstvene ustanove. U suradnji s magistrima farmacije koji rade u Farmakoterapijskom savjetovalištu izrađen je prototip web-aplikacije Morbus koja služi unosu, kontroli i praćenju svakog pacijenta koji je pristupio Savjetovalištu, te pomaže farmaceutu u kreiranju jedinstvenog plana skrbi za pacijenta, omogućava vođenje zdravstvene dokumentacije i praćenje kliničkih ishoda i ciljeva terapije.

O nama

Pretraživanje

Vrh