Zavod za biokemiju i molekularnu biologiju

Adresa: Ante Kovačića 1, 10000 Zagreb
Predstojnik zavoda: prof. dr. sc. Jerka Dumić

Zavod za biokemiju i molekularnu biologiju izvodi nastavu iz kolegija na diplomskim studijima: Biološka kemija, Fizikalna biokemija, Analitička biokemija, Imunologija, Suvremene biokemijske tehnike, Molekularna biologija s genetičkim inženjerstvom, Kompleksna genetika i Molekulske osnove bolesti i terapije te jedan kolegij na engleskom jeziku - Personalised Healthcare. Na poslijediplomskom doktorskom studiju Farmaceutsko-biokemijske znanosti nastavnici Zavoda sudjeluju u izvođenju nastave iz kolegija Glikobiologija, Analiza genske ekspresije, Biotehnologija u farmaciji, Bioinformatika), na poslijediplomskim specijalističkim studijima iz kolegija Biološki terapeutici i Biotehnološki lijekovi biljnog porijekla. Znanstveno-istraživačka aktivnost Zavoda usmjerena je na temeljna i primijenjena biokemijska i molekularno-biološka istraživanja. Poseban je interes usmjeren na glikobiološka istraživanja, analitiku glikanskih struktura u zdravlju i bolesti te razvitak specifičnih i osjetljivih metoda za identifikaciju glikanskih struktura glikokonjugata i njihovih receptora lektina. Istražujemo mehanizme i signalne puteve uključene u regulaciju ekspresije i aktivnosti lektina i glikoziltransferaza. Ispitujemo, također prisutnost i učestalost mutacija/polimorfizama u genima za glikoziltransferaze u općoj populaciji i u pojedinim bolestima. Vrlo uspješno studiramo mehanizme bakterijske rezistencije na ribosomske antibiotike, što je rastući problem u borbi protiv infekcija, a uključili smo se i u istraživanja bakterijske međustanične komunikacije.
Uredi i laboratoriji Zavoda smješteni su u zgradi Fakulteta u ulici Ante Kovačića 1 (2. i 3. kat)

Djelatnici

Titula Ime i prezime Status E-mail Telefon
prof. dr. sc. Jerka Dumić Redoviti profesor jdumic@pharma.hr 01 4818 757